border collie opis rasy border collie

Border collie - taki mądry piesek?

03:52Natalia

Wielki boom na border collie. Dla wielbicieli rasy to ogromny cios, bo wszyscy wiedzą z czym się to wiąże. W przeciągu jednego miesiąca na fb pojawiły się 3 rodowodowe suki bc do adopcji. Trzy psy z problemami typowymi dla rasy - nadpobudliwością, źle ukierunkowaną energią, fiksacjami. Myślę,  że to dopiero początek... aż strach się bać :(
Problem jest bardzo złożony, ponieważ rasa poprzez psie sporty stała się bardzo medialna. W końcu taki ładny piesek imponująco wyskakuje w powietrze i łapie talerzyk, skacze przez hopki, jest taki posłuszny i mądry. Na filmikach wszystko jest takie tęczowe! A tak naprawdę są to bardzo wymagające psy, które mają bardzo złożoną psychikę. Z jednej strony bywają cudowne, z drugiej potrafią w pobudzeniu być totalnie nie do opanowania. A rasa potrafi wejść na naprawdę wysoki level pobudzenia.  Ciekawe czy ktoś kto szuka informacji o border collie trafił kiedykolwiek na informacje o wadach tych psów? Ja nie! Znalazłam miliony artykułów o tym, że są inteligentne i cała historię pochodzenia. Patrząc na to z tej strony wiele osób myśli, że bierze psa idealnego! Niestety to tak nie funkcjonuje, bierzemy psa z potencjałem, jak nie będziemy mądrzy to ten potencjał nas może przerosnąć.
Border collie to naprawdę trudna rasa, wymagająca wiedzy szkoleniowej, a najlepiej doświadczenia. To pies który, źle poprowadzony może być potworem. Bo jak nauczyć psa wyciszania się skoro nie widzi się początków problemu, jak nie dopuścić do nakręcania się na psy, przedmioty, sytuacje - skoro nie rozumie się  podłoża ? Ja sama cały czas uczę się rasy. Może ktoś kiedyś trafi na ten wpis i zastanowi się czy jest wstanie podołać wyzwaniu jakim jest Border Collie


Czy to wina hodowli? Nie generalizowałabym tego. Jest dużo świetnych hodowli, hodowców z ogromną wiedzą, ale także tacy którzy tworzą hodowlę "tak o" bo mają BC i fajnie jak będą szczeniaczki - dramat! Dla mnie hodowla to po pierwsze wiedza i doświadczenie oraz znajomość rasy. Ktoś kto ma 1 bc nie jest wstanie nic powiedzieć o rasie. Aby mieć o niej wiedzę, trzeba naprawdę dużo zobaczyć i poznać wiele psów. Do tego hodowca powinien być podporą, mieć widzę szkoleniową, aby móc być pomóc w problemach wychowawczych. Wychowanie bc to naprawdę trudna sprawa.
Wiem, że takie hodowle istnieją i jest ich kilka w Polsce - chwała im za to! Nie wiem, czy jest idealne rozwiązanie, nie da się przewidzieć wszystkiego w życiu. Można jedynie udoskonalać wiedzę, propagować szkolenie psów odsyłać do fachowców i wierzyć, że ludzie zaczną troszkę bardziej świadomie podchodzić do rasy.


You Might Also Like

13 komentarze

 1. Prawda, jest taki szał na bordery... Ale po pierwsze to nie jedyne psy na świecie, które skaczą a po drugie właśnie to wychowanie i problemy... Ja na bordera się nie zdecydowałam i nie zdecyduje, bo nie wiem czy dam radę z takim psem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam start kundelka w zeszłorocznym dcdc, który tak skakał do dysków, że nigdy nie widziałam takiego bordera. A jeżeli chodzi o rasę, to myślę, że trzeba wybierać psa pod swój charakter, tryb życia - bo tylko wtedy obie strony będą zadowolone, nikt nie będzie musiał się naginać...Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Też długo szukałam odpowiedniej dla siebie rasy i wybrałam aussika i szczerze mówiąc nie dałam by rady z borderem. Dla mnie border jest bardzo wymagającą rasą.

   Usuń
 2. Zgadzam się. Przekonałam się już o tym, ale mam na szczęście dużo dobrych rad i potrafię go opanować. Za to dziękuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super, że szukasz porady :) Powodzenia i dużo energii :)

   Usuń
 3. Czasem nawet ludzie z doświadczeniem średnio dają sobie radę z BC. Jestem właścicielem labradora i jest mi przykro patrzeć do czego prowadzi popularność danej rasy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, u labradorów i goldenów ten problem także jest bardzo widoczny. Utarło się, że to psy dla każdego, a to także bardzo wymagające stworzonka. Wszyscy zapominają, że to psy stworzone do pracy, które muszą coś robić..cokolwiek.

   Usuń
 4. "Pies jest towarzyszem człowieka" - wiele osób oczekuje, że border będzie fantastycznym kompanem w codziennych (ludzkich) zajęciach. Najchętniej zabraliby skupionego na przewodniku psiaka na spacer przez gwarne miasto (najlepiej bez smyczy, bo to taki pojętny pies), a na koniec zatrzymaliby się w kawiarni, gdzie pies grzecznie zasnąłby pod stolikiem. Ale błogo! Niestety taka sielanka jest możliwa wyłącznie po bardzo intensywnej pracy, a finalnie nie można oczekiwać, że pies będzie czuł się komfortowo.
  Ciekawy temat. Szkoda, że tekst jest taki krótki, bo spodziewałem się pod zdjęciem jeszcze wielu akapitów :-). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele osób czuje niedosyt, postaram się w wolnej chwili jeszcze coś napisać :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Szał na tę rasę trwa o wiele dłużej niż by się przypuszczał, ale faktycznie ostatnie zdarzenia zwracają uwagę na problem. Sama bordera nie mam, choć wiem że w przyszłości mieć będę...Osobiście z chęcią przeczytałabym artykuł albo zestawienie tych hodowli, które faktycznie mogą się poszczycić świadomymi hodowcami, którym zależy na dalszym losie psa, nie tylko na sprzedaży do dobrego domu. Choć czy to wiele zmieni, kiedy wciąż można trafić na ogłoszenia typu "szukam szczeniaka bc do 400 zł, bo bardzo mi się podobają. Proszę chętnych o kontakt...". Serce boli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tinta będąc szczeniaczkiem była brana za kundelka, ja nikogo nie wyprowadzałam z błędu, bo po co komu wiedzieć, że to pies rasowy. To było 6 lat temu - w przeciągu tych lat naprawdę wiele się zmieniło! Teraz wszyscy wiedzą, że to pies rasowy. Zapytana o rasę - odpowiadam, że to "pies pasterski" o dziwo ludziom wystarcza ta odpowiedź :D Apropo hodowli w Polsce służę w miarę możliwości swoimi spostrzeżeniami :)

   Usuń
 6. Ludziom się pewnie wydaje, że bordery są posłuszne tylko dlatego, że są borderami i rodzą się ze znajomością wszystkich komend i sztuczek, a ci, którzy decydują się na takiego psa z powodu mody, nie raczą się nawet zainteresować ile pracy włożyli w relacje ze swoimi psami przewodnicy z tych "tęczowych filmików". Z resztą mało który pies będzie siedział spokojnie w kącie cały dzień i ładnie wyglądał (to akurat uwaga do nieprzemyślanych adopcji - właściciele często myślą, że pies po przejściach będzie wdzięczny losowi, że nie siedzi w schronie i skulony grzecznie w kącie pokoju spędzi kolejne 10 lat swojego życia, a tu proszę - niespodzianka, trzeba jeszcze tego dziada wychować i z nim pracować! Pozdrawiamy, Asia i Bona piesoswiat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie wiedza dotycząca zaspakajania potrzeb psich jest bardzo mała, co jest przykre, bo potrzeba naprawdę niewiele, aby było lepiej. Niestety dalej ludzie uważają, że pieski wyrastają z problemów i nie trzeba ich wychowywać, po czym później pojawiają się straszne problemy. Bo dorosły pies który zabawowo gryzie jak szczeniaczek może być przerażający! Długo można by o tym pisać.

   Usuń

Popular Posts

Flickr Images

Formularz kontaktowy